Ви - новачок в світі систем та джерел безперебійного живлення (ДБЖ)? Але при цьому бажаєте зберегти свій комп’ютер та іншу техніку справною та непошкодженою внаслідок постійних планових та аварійних відключень, а також загальної нестабільності мережі? Тоді вам стане в нагоді керівництво з купівлі ДБЖ, в якому ви знайомитеся з принципами, що лежать в основі систем ДБЖ, і з тим, який тип найкраще відповідатиме вашим вимогам.

Ви - новачок в світі систем та джерел безперебійного живлення (ДБЖ)? Але при цьому бажаєте зберегти свій комп’ютер та іншу техніку справною та непошкодженою внаслідок постійних планових та аварійних відключень, а також загальної нестабільності мережі? Тоді вам стане в нагоді керівництво з купівлі ДБЖ, в якому ви знайомитеся з принципами, що лежать в основі систем ДБЖ, і з тим, який тип найкраще відповідатиме вашим вимогам.

image001

Що таке система ДБЖ?

ДБЖ, в найпростішому випадку, є системою резервного живлення акумуляторної батареї, яка забезпечує живлення достатньо довго, щоб обладнання могло належним чином вимкнутися при відмові живлення. Це допомагає запобігти втраті даних та мінімізує ризики, які викликає неочікуване вимкнення електронного обладнання.

ДБЖ також є захистом від перенапруги, тобто захищає підключені пристрої від таких проблем з живленням, як перенапруги або ненормальної напруги, які можуть пошкодити їх, скоротити термін служби або вплинути на продуктивність електронного обладнання та пристроїв.

Навіщо мені потрібна система ДБЖ?

У разі вимкнення живлення ДБЖ негайно перемикається на живлення від акумулятора, щоб забезпечити безперервне живлення настільки, наскільки вистачить акумулятора. Термін служби акумулятора може змінюватися в залежності від системи і від того, скільки енергії ви використовуєте. Резервний акумулятор дає вам час на вимкнення чутливого обладнання, серверів або навіть ігрових консолей без втрати даних або прогресу. Різні системи ДБЖ також забезпечують певні рівні захисту від інших проблем з живленням, які можуть виникати у нестабільній мережі.

image003

Які типи систем ДБЖ існують?

Системи ДБЖ поділяються три різні категорії, залежно від того, який тип захисту живлення вам потрібен. Ці три категорії наступні:

  1. - ДБЖ резервного типу;
  2. - Лінійно-інтерактивні ДБЖ
  3. - ДБЖ з подвійним перетворенням напруги.

 

Які бувають типи проблем з живленням?

Багато хто усвідомлює лише один тип проблеми з електроенергією: відключення світла. Живлення зникає і не з'являється від декількох годин до декількох днів. Але суттєві пошкодження електромережі та надмірне навантаження на неї створюють й інші, менш помітні неозброєним оком небезпеки.

Які є поширені проблеми з живленням, окрім його повної відсутності?

Давайте розглянемо найрозповсюдженіші електричні негаразди.
Ось які вони бувають:

  • - Сплеск – коротке, але інтенсивне зростання електроенергії, в мирний час зазвичай викликаний блискавкою, але під час війни через пошкодження енергосистеми його виникнення не потребує додаткових природних умов. Такі перепади можуть пошкодити та зламати електроніку, а інтенсивний стрибок електроенергії або перепад напруги та струму шкодить платам та іншими компонентам сучасної комп'ютерної техніки.
  • - Відключення, або блекаут  – відключення електроенергії, що триває від декількох секунд до декількох днів або навіть тижнів. Їхня найчастіша причина під час війни - обстріли енергетичної інфраструктури та спричинені ними пошкодження електростанцій та підстанцій, дефіцит електроенергії, аварії, перенавантаження та збої в роботі енергомереж.
  • - Падіння напруги, або браунаут – заплановане або аварійне падіння напруги протягом тривалого періоду часу. У надзвичайних ситуаціях енергетичні компанії можуть знизити напругу вашої електроенергії, щоб зменшити навантаження та уникнути повного відключення та виходу загальної енергосистеми з-під контролю.
  • - Провал напруги – провали також є різновидом нестачі напруги, але, на відміну від падіння (браунауту), воно є раптовим і коротким.
  • - Перевищення напруги – виникає, коли вхідна напруга вища за норму і триває довше, ніж стрибок, але недостатньо висока, щоб бути класифікованим як сплеск або стрибок.
  • - Частотний шум – також відомий як лінійний шум. Частотний шум може порушити або погіршити продуктивність ланцюга і таким чином стати причиною аномалії в системі.
  • - Коливання частоти – не є поширеною проблемою, коли джерела живлення стабільні, але це може відбуватися при використанні генераторів. В такому разі частота живлення коливається частіше, ніж допустимо.
  • - Гармонічне викривлення – відхід від ідеального електричного сигналу на конкретному джерелі живлення.

image005

Який тип ДБЖ мені потрібен?

ДБЖ резервного типу здатні впоратись з блекаутами, браунаутами та сплесками. Лінійно-інтерактивні джерела безперебійного живлення допоможуть вирішити ті самі проблеми, що й резервний тип, і на додачу до них – врятує від перевищення напруги. ДБЖ з подвійним перетворенням є найбільш універсальними типом: він суттєво зменшить усі види ризиків, перераховані в попередньому розділі

 
Наскільки великим має бути моє ДБЖ?

Щоб ваш ДБЖ працював належним чином, ваше ДБЖ повинно бути достатньо великим, щоб підтримувати все обладнання, підключене до нього. Ви маєте з'ясувати потрібну потужність ДБЖ.  Ємність  - скільки потужності може забезпечити система ДБЖ (вимірюється у ватах). Чим вища ємність, тим більше електронного обладнання і пристроїв вона може підтримувати. Щоб дізнатись ємність ДБЖ, потрібно розрахувати навантаження. Навантаження   - це сумарна кількість потужності, яку використовує кожен з пристроїв.

Щоб визначити навантаження, складіть перелік обладнання із його загальною потужністю, необхідною кожній одиниці обладнання для належної роботи. Врахуйте всі пристрої, які потребують підтримки ДБЖ. Якщо частина обладнання має резервне джерело живлення, рахуйте лише потужність ОДНОГО джерела живлення. Якщо ви не впевнені, скільки ват потребує ваше обладнання, ознайомтеся з технічними характеристиками в інструкції користувача або на сайті виробника.

Після розрахунку навантаження підрахуйте кількість кабелів живлення, які потрібно підключити до джерела живлення. Ваша система ДБЖ повинна мати достатню кількість розеток для покриття кількості кабелів живлення.

image007

Скільки часу я хочу мати в запасі після відключення живлення в будівлі?

Ви вже визначили вид вашого ДБЖ і його розмір. Тепер вам потрібно подумати про те, що ви хотіли б зробити з акумулятором, коли виникає проблема з живленням. Бажаєте зосередитися на безпечному вимкненні всіх підключених пристроїв? Ви хочете, щоб ваша система безпеки або спостереження працювала навіть під час проблеми з живленням? Вам треба зберегти робочий документ, файл, або проект?

Тепер потрібно визначити час роботи. Час роботи - кількість хвилин, протягом яких система ДБЖ може підтримувати приєднані пристрої під час вимкнення світла. Мінімальний час роботи    - це час, необхідний для завершення належного вимкнення обладнання.

Коли ви вибираєте ДБЖ, виходячи з часу роботи, вам треба звертати увагу на час, протягом якого акумулятори в ДБЖ можуть підтримувати обладнання за відсутності живлення від мережі. Пам'ятайте, що кількість ват, необхідних для підтримки, впливає на час роботи: чим менше підключене навантаження, тим довше триває робота акумуляторів. Чим більше навантаження на потужність, тим коротше буде час роботи.

Щоб визначити час роботи, потрібно шукати діапазон. Починаючи з кількості хвилин, які знадобляться для повного вимкнення пристрою, а потім побудови прийнятного діапазону часу виконання. Чим ширший діапазон, тим більше варіантів системи ДБЖ у вас буде.

image009

Чи потрібен мені синусоїдний струм з мого ДБЖ?

Комунальні підприємства подають електроенергію у вигляді синусоїди змінного струму. Коли ДБЖ знаходиться в нормальному режимі, воно передає ту саму електричну синусоїду на підключені пристрої. Якщо ДБЖ перемикається на роботу в режимі акумулятора, він виробляє або синусоїдну, або імітовану синусоїдну електрику для живлення техніки.

Імітований вихід синусоїди має розрив потужності на кожному циклі. Іноді цей розрив живлення може викликати напругу в блоці живлення в чутливій електроніці, завдаючи їм шкоди.

Вам знадобиться ДБЖ з технологією синусоїдних хвиль, якщо ви хочете підключити наступне обладенання:

  • - Комп'ютери Apple та Mac
  • - Комп'ютери та обладнання, які використовують системи Energy Star® або 80 PLUS® з використанням джерел живлення з функцією PFC.

Електронне обладнання з джерелами живлення PFC може несподівано вимкнутися при використанні джерела живлення з імітованим виходом синусоїди, що призведе до втрати даних або пошкодження обладнання. Системи ДБЖ, які забезпечують "синусоїдний" струм, запобігають несподіваним вимкненням та пошкодженням через електронні навантаження.

Якщо вам потрібна допомога у визначенні того, чи використовує пристрій схему PFC, зверніться до виробника пристрою.

image011

Як має виглядати мій ДБЖ?

Системи ДБЖ мають різні форм-фактори. Форм-фактор джерела живлення вказує на форму та розмір його корпусу. Найпоширеніші 3 типи:

  • - Настільний або компактний
  • - Вежа або міні-вежа
  • - Стійка

При виборі форм-фактора головне питання полягає в тому, де саме ви збираєтеся використовувати свій ДБЖ. Настільне або компактне джерело живлення можна непомітно сховати під столом. Вежа або міні-вежа матиме приємний естетичний дизайн, завдяки чому її можна буде сісти на стіл. Серверним приміщенням добре підійде ДБЖ у формі стійки.

Уникніть зайвих ризиків – обладнайте свою техніку ДБЖ!

Війна принесла багато змін, ризиків та випробувань в життя кожного з нас. Не варто втрачати можливість убезпечити себе та своє комп’ютерне обладнання від непередбачуваних ситуацій в електромережі. Саме таку можливість надають джерела безперебійного живлення. Ознайомитись з асортиментом ДБЖ ви можете на сайті нашого магазину.

image013