Хороший монітор – це надзвичайно важлива складова вашого комп'ютерного обладнання, адже саме на нього ми дивимось, коли працюємо, спілкуємось с друзями, граємо чи дивимось фільми та серіали. Наш домашній монітор – це наше головне вікно у світ технологій. Напрошується думка, що і до вибору екрана треба поставитись якомога відповідальніше. То на що ж саме варто звернути увагу перед тим, як придбати нове «вікно в світ»?

Хороший монітор – це надзвичайно важлива складова вашого комп'ютерного обладнання, адже саме на нього ми дивимось, коли працюємо, спілкуємось с друзями, граємо чи дивимось фільми та серіали. Наш домашній монітор – це наше головне вікно у світ технологій. Напрошується думка, що і до вибору екрана треба поставитись якомога відповідальніше. То на що ж саме варто звернути увагу перед тим, як придбати нове «вікно в світ»?

image001

Ключові характеристики

Розмір екрану та співвідношення сторін.

Розмір екрана вимірюється від кута до кута по діагоналі. Розмір екрану монітора зазвичай починається від 15” до 34”. Стандартний розмір екрану вважається 22". Але останнім часом популярними був розмір 24 дюйми, а останніми роками популярним став монітор діагоналлю 27 дюймів. Більший розмір екрану забезпечує більшу універсальність, ви отримуєте переваги від більших кутів огляду, кращого дизайну та ширшого вибору портів підключення. Але як би нам усім не сподобався великий екран, він не завжди практичний. Необхідно враховувати наявний простір, а також бюджет, оскільки більший розмір зазвичай означає дорожче.

Співвідношення сторін – це співвідношення ширини та висоти монітора. Воно вливає на те, як саме виглядатимуть зображення та відео на екрані. Старі монітори мають співвідношення 4:3 і не підходять для широкоекранних форматів. Нові монітори мають співвідношення 16:9, яке надає широкоекранний формат, або навіть 21:9, тобто надширокий формат.

Роздільна здатність

Роздільна здатність — це кількість різних пікселів у кожному вимірі, які можна відобразити. Чим вище роздільна здатність, тим чіткіше якість зображення. Найпопулярнішою роздільною здатністю є 1920x1080, оскільки вона забезпечує хороший баланс між простором і якістю зображення. Якщо збираєтесь купити монітор з більш високою роздільною здатністю, вам потрібно переконатися, що відеокарта вашого комп’ютера зможе забезпечити достатню потужність. Роздільна здатність часто описується скороченими цифрами. Цифра означає кількість горизонтальних ліній на дисплеї.

720p = 1280 x 720 – HD або HD Ready

1080p = 1920 x 1080 – FHD або Full HD

1440p = 2560 x 1440 – QHD або Quad HD

2160p = 3840 x 2160 – 4K, UHD або Ultra HD (пропонує роздільну здатність в 4 рази вище за 1080p)

4320p = 7680 x 4320 – 8K (пропонує роздільну здатність в 16 разів вище за 1080p)

Тип панелі

Тип панелі - це матеріал, з якого виготовлений екран монітора. Більшість сучасних моніторів, як правило, представляють собою РК-панелі (рідкокристалічні дисплеї). Існують різні типи РК-панелей.

TN-панелі. Добре справляйтеся з рухом, має перевагу найшвидшого часу відповіді та, як правило, дешевші. Однак вони поступаються іншим, коли справа доходить до передачі кольору, контрастності та кутів огляду.

IPS-панелі. Це новий напрям розробників сучасних моніторів. Забезпечте кращу якість кольору з високою точністю кольору та кутами огляду. Вони є найкращим універсальним типом панелей, але, як правило, дорожчі.

VA-панелі. Дають кращу передачу кольору та кути огляду, ніж панелі TN. Однак вони не такі чіткі, як IPS-панелі, і можуть страждати від спотворення кольору. Завдяки кращому коефіцієнту контрастності VA-панелі забезпечують хороший контраст і глибину для перегляду справжнього 3D.

Час відгуку

Час відгуку має значення, коли на екрані відбуваються швидкі дії, тому це найважливіша характеристика для тих, хто шукає ігровий монітор. Час відгуку — це показник того, як швидко піксель може відобразити зміну кольору з чорного на білий або на відтінки сірого. Чим нижче, тим краще.

Частота оновлення

Частота оновлення – це кількість разів на секунду, коли монітор оновлює зображення. Частота оновлення вимірюється в герцах, чим більше число, тим більше разів на секунду оновлюється монітор. Вища частота оновлення покращить роздільну здатність руху, тобто рухомі зображення будуть виглядати чіткішими.

60 Гц – це мінімум для якісного монітора. Але якщо ви вибираєте монітор для ігрових цілей, ви маєте прагнути якомога вищу частоту для максимально приємного ігрового процесу. Частоту оновлення неможливо розглядати без врахування частоти кадрів. Частота кадрів – це швидкість, з якою комп’ютер передає інформацію про зображення на монітор. Вища частота кадрів означає більш плавну картинку. Наприклад, якщо ваш комп’ютер відображає гру зі швидкістю 240 кадрів на секунду, але частота оновлення монітора становить лише 60 Гц, монітор не зможе підтримувати таку частоту кадрів, і ви можете побачити розриви, але якби частота оновлення монітора була 240 Гц, все було б плавно.

image003

Мета використання

Тепер ми знаємо, на які саме характеристики треба звернути увагу. І з цим знанням можемо проаналізувати, які з них є важливими залежно від того, для чого саме ви плануєте придбати монітор.

Домашні або офісні монітори для роботи та освіти

Домашні комп’ютери загального, так би мовити, призначення використовуються для таких цілей, як Інтернет-серфінг, соціальні мережі, робота с текстами тощо. Вони не потребують складного монітора.

Розмір. Розмір буде суттєво залежати від вашого робочого місця та доступного простору. Пам’ятайте про те, що на робочу столі зазвичай розміщуються й інші предмета (документи, папки, записники тощо), тому намагайтеся не заганяти себе в глухий кут величезним монітором. Водночас через невибагливість такого монітора за іншими показниками саме з розміром ви можете піти трохи далі навіть з невеликим бюджетом. 24 або 27 дюймів будуть вашими основними опціями, але якщо є можливість – зверніть увагу і на 32 дюйми.
Роздільна здатність. Стандартної 1080p має вистачати для всіх ваших потреб, але можете звернути увагу на 1440р, якщо це дозволяє бюджет.
Тип панелі. TN-панелі є найдешевшими порівняно з іншими типами, тому для робочого ПК буде логічно на них і зупинитись.
Час відгуку.
Сам по собі не є важливим для такого використання, але зазначені вище TN-панелі вже будуть мати кращий час відгуку порівняно з альтернативами.
Частота оновлення.
Для освіти або роботи частоти 60 Гц буде більш ніж достатньо.

image005

Ігрові монітори

Для тих, хто прагне до по-справжньому захопливого ігрового процесу, вам знадобиться монітор, який зможе ні на мить не відставати від події в ігровому світі.

Розмір. Ігрові монітори – це той випадок, коли більше зовсім не значить краще. Велика діагональ означає, що вам буде набагато складніше периферійним зором охопити все, що відбувається у грі, хіба що ви маєте можливість знаходитись на великій відстані від монітора. Тому радимо обирати ігровий монітор не більше 24 дюймів.
Роздільна здатність. Як ми вже пояснили, для ігрового монітора немає потреби у великому екрані, тому і у високій роздільній здатності також немає сенсу. Можете зупинитись на 1080р та не перейматись.
Тип панелі. IPS-панелі загалом будуть оптимальними з врахуванням якості зображення та часу відгуку. Проте вони поступаються TN-аналогами за часом відгуку (він все-таки дещо менший у TN-панелей) та загалом дорожчі. Тому TN-панель може стати вашим вибором, якщо у вас обмежений бюджет або якщо швидкість реакції в грі для вас набагато важливіша, ніж загальна якість картинки.
Час відгуку.
Не більше 5 мс. Чим швидше, тим краще.
Частота оновлення.  
Не менше 120 Гц. Але переконайтеся, що ваш комп’ютер достатньо потужний для цього. Також стануть в нагоді такі функції монітора, як G-Sync або FreeSync. Вони синхронізують частоту оновлення та частоту кадрів.

image007

Професійні монітори для роботи з фото та відео         

Якщо ви плануєте використовувати свій монітор для графічного дизайну або редагування відео, хороший високоякісний монітор, безумовно, є необхідним інструментом і вартий.

Розмір. А ось у випадку з моніторами для графічного дизайну великий розмір – це плюс. 27 або 32 дюйми суттєво підвищать ефективність та зручність вашої роботи. Або можете звернутись до ультра-широких варіантів на зразок 29-дюймових моніторів зі співвідношенням сторін 21:9.
Роздільна здатність. Тут також чим вище, тим краще, і саме роздільна здатність може суттєво вплинути на ціну. Простим 1080р тут вже не обійдемося, потрібні більш високі роздільні здатності 2560 на 1440 або навіть 3840 на 2160.
Тип панелі. IPS-монітори стануть очевидним вибором для професійного використання.
Час відгуку.
Час відгуку не настільки важливий для графічного дизайну, як для ігор, але швидкий відгук допоможе запобігти гостінгу – явищу, коли кольори починають зливатись на екрані під час швидкого руху. Особливо актуально для роботи з відео.

Частота оновлення.  Хоча й не є критичним показником для професійного монітора, висока частота оновлення зробить роботу більш комфортною. Якщо стандартні 60 Гц вас не влаштовуюсь – зверніть увагу на моделі з частотою 120 Гц.

image009

Мультимедійні монітори для перегляду фільмів

Окрім всього іншого, якісний монітор також може стати альтернативою окремому телевізору чи проектору для перегляду улюблених серіалів та кінофільмів.

Розмір. Для якомога кращих вражень від перегляду зосередьтеся на великих діагоналях 32 або навіть 34 дюйми.
Роздільна здатність. Якщо ви вирішили зробити монітор основною свого домашнього кінотеатру, доцільно буде вкластися в максимально високу роздільну здатність 4К та надширокий формат екрану 21:9 для максимального кінематографічного ефекту. Також обов’язково зверніть увагу на підтримку HDR (High Dynamic Range, високий динамічний діапазон) для максимально реалістичних кольорів на екрані.
Тип панелі. Нарешті настав час для VA-панелей. Їхні переваги (висока контрастність, глибина кольору, підтримка 3D тощо) роблять їх оптимальними для домашніх кінотеатрів.
Час відгуку.
Не є важливою характеристикою для перегляду фільмів.

Частота оновлення.  Частота кадрів фільмів та серіалів зазвичай не перевищує 24-30 кадрів на секунду, тому у вищій за звичайні 60 Гц частоті сенсу немає.

Час обрати монітор саме для вас!

Тепер ви маєте уявлення, який монітор вам потрібен залежно від його головного призначення, та на що звернути увагу при виборі. Щоб застосувати отримані знання на практиці, ознайомтеся з асортиментом моніторів в каталозі "МОНІТОРИ" на нашому сайті.