Як обрати 3D-принтер? На що звернути увагу? Які бувають 3D-принтери? Від чого залежить їхня ціна? Які матеріали в них використовуються? Всіх цих питань не уникнути, якщо вам спало на думку спробувати 3D-друк та на власний досвід переконатись в його безмежних можливостях. Звичайно, без попереднього Правильно обрати та купити 3D-принтер - це перший крок на шляху до успішного 3D-друку. Якщо ви саме на цьому етапі - ця стаття для вас.

Як обрати 3D-принтер? На що звернути увагу? Які бувають 3D-принтери? Від чого залежить їхня ціна? Які матеріали в них використовуються? Всіх цих питань не уникнути, якщо вам спало на думку спробувати 3D-друк та на власний досвід переконатись в його безмежних можливостях. Звичайно, без попереднього Правильно обрати та купити 3D-принтер - це перший крок на шляху до успішного 3D-друку. Якщо ви саме на цьому етапі - ця стаття для вас.

image002

Методи 3D-друку


Існує три найбільш поширених методи 3D-друку. Перед тим, як обрати 3D-принтер, важливо ознайомитись з кожною технологією.

Метод направлення нитки (Filament Diposition Method (FDM) / Fused Filament Fabrication (FFF)) проштовхує пластикову нитку крізь нагріте сопло, подібно до пістолета з гарячим клеєм. Це найпопулярніша технологія на ринку. Сопло переміщується в правильне положення, а потім піднімається вгору, щоб нанести наступний шар. Порівняно з іншими методами друку такі принтери доволі дешеві, так само, як і волокна для них. Але створення шару тонкіше за 0,1 мм для них є проблемою. Це не є неможливим, але такий друк вимагатиме набагато більше часу. Варто зазначити, що 0,1 мм або навіть 0,3 мм більш ніж достатньо для переважної більшості об'єктів.

Метод стерeолітографії використовує фотополімер. Вплив ультрафіолету загартовує полімер та робить його твердим. Потім платформа переміщується до наступного шару, який також освітлюється. Шари наносяться швидше і часто мають товщину 50 мікронів або навіть менше. Таким чином об’єкт можна швидше надрукувати та більш ретельно обробити. Недоліком є особливості роботи с фотополімером. Деталь потім треба очистити, і сам фотополімер - закріпити. Фотополімерні принтери за ціною не сильно відрізняються від ниткових, але самі фотополімери суттєво дорожче за нитки.

Вибіркове лазерне спікання використовує порошкоподібний матеріал, викладений дуже тонкими шарами. Лазер розплавляє чи зміцнює цей порошок там, де потрібно. Потім наноситься наступний шар порошку. Інколи деталь потім треба "запікати", щоб видалити зв’язний матеріал і залишити лише метал або кераміку. Ця технологія дозволяє досягти дуже тонкої товщини шару, а порошок охоплює більш широкий спектр матеріалів (пластик, кераміка, гума, метал тощо). Лазерні 3D-принтери великі та дорогі. На відміну від інших, вони зазвичай не використовуються в домашніх умовах. Ці пристрої набагато частіше зустрічаються на промислових об'єктах, таких як автомобільні заводи.

Якщо ви хочете обрати 3D-принтер для друку вдома, такі принтери, швидше за все, не для вас. Тому про технологію вибіркового лазерного запікання ми більше згадувати не будемо.

image004

На що звернути уваги перед тим, як купити 3D-принтер:

Призначення

Тож який метод друку потрібен саме вам? Все залежить від того, що саме ви будете друкувати.

Збираєтесь друкувати великі об’єкти або об’єкти, яким не потрібні надтонкі шари? FDM-принтер з технологією направленої нитки має задовольнити всі ваші потреби. Ці принтери зазвичай мають області друку розмірами 220х220х200мм. Залежно від ціни можна зустріти принтери з меншими або більшими площами друку.

Той, хто, наприклад, збирається створювати біжутерію (кільця, сережки тощо), швидше за все купить 3D-принтер з максимально дбайливою обробкою. Для таких невеликих високоякісних об'єктів чудово підійде стереолітографічний принтер з фотополімером.

Час

Вас цікавить лише результат друку, а не сам процес? Чи ви – справжній фанат, і хочете зрозуміти роль кожного гвинтика? Якщо ви хочете купити 3D-принтер та одразу почати роботу, зверніть увагу на вже зібрані принтери, які вимагають якомога менше уваги для обслуговування. Але людина, якій цікаво, як працює 3D-принтер, та подобається збирати пристрої власноруч, зробить правильне рішення, якщо купить 3D-принтер у вигляді набору-конструктора. Це буде ідеальним варіантом для детального ознайомлення з його конструкцією та принципами роботи. Тим паче що такий набір швидше за все обійдеться вам дешевше, ніж вже готовий принтер.

Обслуговування

Ніяке обговорення 3D-принтерів не зможе обійтися без регулярного технічного обслуговування. Платформу потрібно чистити між друком, інакше вона може вийти з ладу. Рухомі частини вимагають вчасного змащування. Сопла доведеться змінювати. Обслуговування є важливим для всіх 3D-принтерів без винятку, незалежно від технології, конструкції тощо.

Принтери, що використовують технологію стереолітографії є найпростішими в обслуговуванні, оскільки у них лише одна рухома вісь, що суттєво знижує кількість деталей, які можуть вийти з ладу.

 Безпека для дітей

Жодна мама чи тато не купить 3D-принтер, не подумавши спочатку про безпеку своїх дітей.

Під час друку деякі принтери будуть виділяти в повітря мікрочастинки. Вони можуть становити особливу небезпеку для дітей або людей с хронічними захворюваннями. Інші потенційні джерела небезпеки – рухомі частини та розігріте сопло. Як і з будь-яким механізмом, є ризик потрапляння в нього частин тіла, одягу або волосся. Саме сопло може нагріватись до температури понад 260° і тому може спричинити серйозні опіки при дотику.

Через ці фактори важливо ніколи не залишати маленьку дитину без нагляду на одинці з 3D-принтером. Також варто звернути увагу на корпус пристрою. Якщо у вас є маленькі діти, краще обрати корпус закритого типу, але такі принтери дорожчі в ціні. Якщо відкритий корпус є єдиним доступним варіантом, переконайтеся, що він постійно знаходиться в недоступному для дітей приміщенні.

Ціна

Ціна 3D-принтерів дуже сильно варіюється, тому ви можете знайти та купити 3D-принтер на будь-який бюджет. Але пам'ятайте, що найдешевші моделі зазвичай мають дуже малу площу друку, низьку якість виробів, і нерідко вимагатимуть додаткових витрат, щоб виправити їхні недоліки. Як вже було зазначено вище, на ціну сильно влипатиме і ступінь зібраності принтера. Пристрій, готовий до використання прямо з коробки, буде дорожчим за набір деталей.

Інший важливий аспект – ціна матеріалів. Фотополімер загалом дорожчий за волокно, але волокна теж відрізняються за ціною залежно від якості, стійкості тощо.

image006

Підводимо підсумки

Як бачимо, щоб купити 3D-принтер і не пошкодувати, потрібно в першу запитати в себе, для чого саме ви будете його використовувати, а також скільки зусиль та коштів ви готові витратити для досягнення якомога якіснішого результату. Підійдіть до цього вибору відповідально – і правильний принтер допоможе вам з легкістю своїх креативних, навчальних чи професійних цілей. Вже маєте уяву, який саме 3D-принтер вам потрібен? В такому випадку можете ознайомитись з асортиментом на нашому сайті. Приємного друку!